KRÓTKA HISTORIA PLASTIKU
Początki plastiku sięgają 1907 r. Powstały wówczas z połączenia fenolu i formaldehydu- bakelit, był pierwszym tworzywem sztucznym, a za jego twórcę uważa się Leo Hendrika Baekelanda. Głównymi zaletami bakelitu były właściwości takie jak: niepalność, nietopliwość oraz nierozpuszczalność.

Powyższy wykres przedstawia wzrost produkcji plastiku na przełomie lat 1950-2016. W ciągu ostatnich 50 lat liczba wytwarzanych tworzyw sztucznych wzrosła 20-krotnie i utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Choć w Europie poziom wytwarzania plastiku utrzymuje się na stabilnym poziomie to globalna produkcja plastiku niestety rośnie bardzo dynamicznie.
PLASTIKOWE CIEKAWOSTKI
- w ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastiku wzrosła z 2 mln ton do 348 mln ton rocznie
- w Europie produkuje się rocznie 58 mln ton plastiku
- 40% ogólnej produkcji plastiku stanowią opakowania
- 50% odpadów morskich stanowią produkty jednorazowego użytku
- 80% plastiku w oceanach pochodzi z lądu
Przedostawanie się plastiku do gleby, rzek, mórz i oceanów stanowi ogromne zagrożenie dla morskiej fauny i flory. Zwierzęta zaplątane w plastikowe torebki i zagubione sieci rybackie, pozbawione możliwości ruchu i oddechu giną, nie mogąc liczyć na jakąkolwiek pomoc w opuszczeniu pułapki. Plastikowe elementy trafiają również na nasze talerze ponieważ są zjadane przez ryby, które mylą je z planktonem. W efekcie doświadczamy problemów z funkcjonowaniem naszego układu trawiennego, a także reakcji immunologicznych organizmu na zagrożenie.
ZWIERZĘTA VS. PLASTIK
- PTAKI mylą zakrętki od butelek ze swoim pożywieniem
- RYBY mylą małe kawałki plastikowych odpadów z planktonem
- WALENIE połykają nadmierne ilości plastikowych toreb
- ŻÓŁWIE mylą foliowe torby z meduzami
Przedstawione przykłady to tylko garstka spośród zagrożeń wobec plastiku, z którymi na co dzień borykają się tysiące gatunków zwierząt na świecie.
Co możemy zrobić, że ograniczyć masową produkcję plastikowych tworzyw?
- warto przemyśleć dwa razy każdy planowany zakup,
- kupuj napoje na wynos we własnym kubku termicznym,
- naprawiaj zepsute sprzęty, nie wyrzucaj ich, korzystaj z usług lokalnych rzemieślników,
- wybieraj kosmetyki bez mikrogranulek,
- kupuj produkty na wagę, bez opakowań,
- zrezygnuj z kupowania wody w plastikowych butelkach,
- kupuj zabawki z naturalnych tworzyw.

W 2019r. w filipińskiej prowincji Compostela Valley ocean wyrzucił na brzeg ciało młodego wieloryba. Jak poinformował w rozmowie z CNN biolog morski i działacz na rzecz ochrony środowiska Darrell Blatchley, w wyniku sekcji ustalono, że zwierzę było w stanie wskazującym na oznaki wygłodzenia i odwodnienia, a przed śmiercią wymiotowało krwią. W żołądku młodego wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów.
Źródło:
WWF Polska tvn24