Site Loader
DEPRESJA W DOBIE INTERNETU

Żyjemy w trudnych czasach. Za sprawą łatwego dostępu do wielu udogodnień nasze umysły stały się mocno przebodźcowane. Dzięki internetowi i mass mediom docierają do nas informacje z całego świata. Każdy nasz krok w sieci jest śledzony, jeszcze bardziej wzbudzając w nas niepokój. Do tego pandemia koronawirusa, która trwa już ponad rok całkowicie zmieniła nasze dotychczasowe życie. W następstwie przeforsowana głowa i ciało doprowadzają do pogorszenia naszego stanu psychicznego. W 2018r. 1,28 mln Polaków zrealizowało receptę na leki przeciwdepresyjne. Z danych statystycznych wynika, że od 2013 r. liczba osób cierpiących z powodu depresji cały czas rośnie. Ponadto niepokojący jest również wzrost realizacji recept u osób poniżej 18 roku życia. Dzisiejsza rola dziecka nie jest już tak jasno określona. Internet wpływa na wahania nastroju nie tylko u osób dorosłych. Nastolatkowie u których cały czas rozwija się wrażliwość emocjonalna stają pod duża presją bycia popularnym w sieci. Tylko nieliczni uważają, że liczba lajków pod zdjęciem nie wpływa na ich samopoczucie.

To, co widzą inni, może być złudne i nie zawsze oznacza, że człowiek ma się dobrze. – Kate Morton, Zapomniany ogród

THE LAST SHAMAN 

Ostatnio zupełnie przypadkiem trafiłam na film dokumentalny pt. „The Last Shaman” dostępny w serwisie Netflix. Film opowiada historię młodego mężczyzny  w głębokiej depresji, który postanawia wyruszyć w podróż do Amazonii, aby wziąć udział w pradawnym rytuale spożywania wywaru z Ajałaski. Niesamowita historia o tym jak łatwo pogubić się w życiu, gdy oczekiwania społeczeństwa stawia się ponad własne dobro. Myślę, że każdy z nas mógłby odnaleźć cechy wspólne z  głównym bohaterem dokumentu. Jego wyznania są niezwykle szczere i pełne cierpienia. Pewnego dnia przychodzimy na świat i od początku stawia się przed nami wymagania. Na początku wymaga się od nas opanowania sztuki komunikacji i poruszania się. Później, wraz z wiekiem wymagania stają się coraz większe. Brakuje nam czasu dla siebie, bo każdą wolną chwilę spędzamy na nauce w pogoni za lepszą pracą. Nie byłoby w tym nic złego, ale często oczekujemy od innych zbyt wiele. Zamiast zmniejszyć swoje wymagana wobec drugiej osoby doprowadzamy do jej załamania, w następstwie czego pojawia się depresja. Jeśli tylko znajdziecie wolną chwilę, gorąco zachęcam do obejrzenia! Film naprawdę daje do myślenia. 

 

źródło: https://usa.newonnetflix.info/info/80121855
DEFINICJA SZCZĘŚCIA

Społeczeństwo podpowiada nam, że szczęście to bycie sławnym, lubianym i bogatym. Czy z powodu depresji nie straciliśmy już zbyt wielu wybitnych artystów, żeby przekonać się, że to nieprawda? Definicja szczęścia może być elastyczna i dla każdego oznaczać coś zupełnie innego. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze jest odnalezienie balansu między życiem prywatnym, a życiem zawodowym. Ja odnalazłam swoje szczęście w górach. Wykończona bezustanną pracą mojej turbiny szukałam miejsca, w którym będę mogła usiąść w ciszy dając odpocząć swoim myślom. Miejsca, w którym będę mogła patrzeć i podziwiać piękno świata, dziękując za to, że mogę być jego elementarną cząstką. Miejsca, w którym choć przez chwilę zapomnę o problemach codzienności. Gdzie będę mogła wdychać głęboko w płuca życie w najczystszej postaci. Gdzie każdy z nas podążając w stronę słońca poczuje ciepło otaczającego nas świata. Tego Wam z całego serca życzę!

Angela

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein

Śledź mnie na Instagramie @angela_itrw

2 Replies to “OSTATNI SZAMAN – DOKUMENT, KTÓRY DAJE DO MYŚLENIA”

  1. Pięknie jest znaleźć ten zdrowy balans między pracą i życiem prywatnym, czy może raczej między przestrzenią publiczną w ogóle, a sferą intymną. Tylko trzeba mieć dużo siły, żeby tego podziału pilnować. Często pracodawcy nie rozumieją, albo nie przyjmują do wiadomości, że pracownik nie jest niewolnikiem. To ciągle pokutuje i niestety, zaburza tę kruchą równowagę. Myślę, że powinno się więcej mówić o życiu pozapracowym ;), może przestałoby być mitycznym Graalem, a stałoby się czymś absolutnie normalnym.

    1. Piękne podsumowanie <3! Przyszło nam żyć w toksycznym świecie, gdzie pośpiech i praca ponad siły to codzienność. Odnalezienie spokoju i harmonii nie jest łatwe, ale również nie jest niemożliwe. Życzę nam wszystkim odwagi w walce o lepsze jutro, a świat stanie się dla nas bardziej przychylny. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O witrynie

Angela – założycielka i redaktorka bloga Angela in the real world. Przemierza górskie szlaki marząc o podróży do Patagonii. Prosty człowiek żyjący w skomplikowanym świecie.

Artur  – urodzony w Beskidach entuzjasta górskich wędrówek, naturelover, pasjonat fotografii krajobrazowej, współtwórca treści wizualnej Angela in the real world. artur.matuszek_photography

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial