Site Loader

Wokół tematu globalnego ocieplenia krąży w sieci wiele mitów. Mimo, że jesteśmy świadkami dynamicznie zachodzących zmian na naszej planecie, wiele osób nie do końca wierzy w ich negatywne oddziaływanie. Choć średni wzrost temperatury na Ziemi o ok. 1.5ºC – 2ºC nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, powinniśmy jednak mieć świadomość, że wzrost tej wartości może mieć nieodwracalne skutki dla całego środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Prześledziłem internet w poszukiwaniu przykładu, który bezpośrednio dotyczy naszego kraju i trafiłam na artykuł dr. Wojciecha Szymalskiego. Jego zdaniem, wzrost średniej temperatury powietrza o 2ºC, przy aktualnie odnotowanej w Polsce na poziomie 7ºC, doprowadzi do tego, że świerk pospolity zniknie z naszych lasów. Granica występowania tego gatunku ściśle pokrywa się z obszarem o średniej temp. poniżej 7 stopniach. Na terenach powyżej tej wartości świerki nie występują. Warto również dodać, że nie tylko działalność człowieka stanowi zagrożenie dla naszego klimatu, czynniki naturalne również uczestniczą w tym procesie, a należą do nich:

zmiana aktywności słonecznej, zjawiska astronomiczne, ruch wód oceanicznych, aktywność wulkaniczna.

Nie posiadam tytuły naukowego z dziedziny klimatologii, aby ocenić czy działalność człowieka ma dominujący wpływ na  zachodzące obecnie zmiany klimatu, jednak wielu badaczy uważa, że gdyby wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie    naturalne procesy zachodzące na Ziemi doszłoby do ochłodzenia klimatu. Wielu naukowców wśród negatywnych skutków globalnego ocieplenia wymienia m.in.:

topnienie lodów podbiegunowych, wzrost poziomu morza, zakwaszenie oceanu, zanikanie obszaru dzikiej przyrody.

Zmiany te, choć dokonują się powoli, mają decydujący wpływ na losy istnienia życia na Ziemi. Wiążący się z nimi spadek populacji niektórych gatunków zwierząt, zanikanie ich naturalnych siedlisk, obumieranie rafy koralowej, to tylko symboliczna kropla w morzu negatywnych skutków dynamicznie postępujących zmian klimatu, które w przyszłości mogą doprowadzić nawet do zagłady naszego gatunku. Małymi krokami możemy jednak spowolnić ten proces i pozwolić przyszłym pokoleniom cieszyć się dłużej pięknem naszej planety. Dbając o naszą planetę pozwalamy przetrwać życiu, a to przecież jeden z najcenniejszych darów natury.

A na koniec ciekawostka.

Czy wiesz, że przemierzając codziennie pieszo lub na rowerze dystans o długości 16 km można zapobiec przedostaniu się do atmosfery 1,9 tony dwutlenku węgla każdego roku ?
Źródło: 
Internet: spidersweb.pl
naukaoklimacie.pl

 

Pamiętaj że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz. – Paulo Coelho

Angela

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein

Śledź mnie na Instagramie @angela_itrw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O witrynie

Angela – założycielka i redaktorka bloga Angela in the real world. Przemierza górskie szlaki marząc o podróży do Patagonii. Prosty człowiek żyjący w skomplikowanym świecie.

Artur  – urodzony w Beskidach entuzjasta górskich wędrówek, naturelover, pasjonat fotografii krajobrazowej, współtwórca treści wizualnej Angela in the real world. artur.matuszek_photography