Wokół tematu globalnego ocieplenia krąży w sieci wiele mitów. Mimo, że jesteśmy świadkami dynamicznie zachodzących zmian na naszej planecie, wiele osób nie do końca wierzy w ich negatywne oddziaływanie. Choć średni wzrost temperatury na Ziemi o ok. 1.5ºC – 2ºC nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, powinniśmy jednak mieć świadomość, że wzrost tej wartości może mieć nieodwracalne skutki dla całego środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Prześledziłem internet w poszukiwaniu przykładu, który bezpośrednio dotyczy naszego kraju i trafiłam na artykuł dr. Wojciecha Szymalskiego. Jego zdaniem, wzrost średniej temperatury powietrza o 2ºC, przy aktualnie odnotowanej w Polsce na poziomie 7ºC, doprowadzi do tego, że świerk pospolity zniknie z naszych lasów. Granica występowania tego gatunku ściśle pokrywa się z obszarem o średniej temp. poniżej 7 stopniach. Na terenach powyżej tej wartości świerki nie występują. Warto również dodać, że nie tylko działalność człowieka stanowi zagrożenie dla naszego klimatu, czynniki naturalne również uczestniczą w tym procesie, a należą do nich:
zmiana aktywności słonecznej, zjawiska astronomiczne, ruch wód oceanicznych, aktywność wulkaniczna.
Nie posiadam tytuły naukowego z dziedziny klimatologii, aby ocenić czy działalność człowieka ma dominujący wpływ na zachodzące obecnie zmiany klimatu, jednak wielu badaczy uważa, że gdyby wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie naturalne procesy zachodzące na Ziemi doszłoby do ochłodzenia klimatu. Wielu naukowców wśród negatywnych skutków globalnego ocieplenia wymienia m.in.:
topnienie lodów podbiegunowych, wzrost poziomu morza, zakwaszenie oceanu, zanikanie obszaru dzikiej przyrody.
Zmiany te, choć dokonują się powoli, mają decydujący wpływ na losy istnienia życia na Ziemi. Wiążący się z nimi spadek populacji niektórych gatunków zwierząt, zanikanie ich naturalnych siedlisk, obumieranie rafy koralowej, to tylko symboliczna kropla w morzu negatywnych skutków dynamicznie postępujących zmian klimatu, które w przyszłości mogą doprowadzić nawet do zagłady naszego gatunku. Małymi krokami możemy jednak spowolnić ten proces i pozwolić przyszłym pokoleniom cieszyć się dłużej pięknem naszej planety. Dbając o naszą planetę pozwalamy przetrwać życiu, a to przecież jeden z najcenniejszych darów natury.
A na koniec ciekawostka.
Czy wiesz, że przemierzając codziennie pieszo lub na rowerze dystans o długości 16 km można zapobiec przedostaniu się do atmosfery 1,9 tony dwutlenku węgla każdego roku ?
Źródło:
Internet: spidersweb.pl
naukaoklimacie.pl
Pamiętaj że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz. – Paulo Coelho