Site Loader

Kto z nas nie chciałby przemierzyć setek tysięcy kilometrów w poszukiwaniu dziko żyjących zwierząt. Sir David Attenborough miał szczęście prowadzić swoje obserwacje przyrodnicze na obszarach nienaruszonych negatywnym skutkiem działalności człowieka. Dzisiejsza Ziemia nie wygląda już tak samo jak 50 lat wcześniej. Szybko postępujący rozwój cywilizacyjny prowadzi do zaniku dzikich obszarów natury na całym globie. Wiele gatunków roślin i zwierząt może na zawsze zniknąć z naszej planety. Wspomnienia zawarte w książce Davida Attenborough pt. Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika doskonale udokumentowały świat, który powoli odchodzi w zapomnienie.  

O AUTORZE

Sir David Attenborough jest znanym podróżnikiem, dziennikarzem, a także populyzatorem wiedzy przyrodniczej. W 1952 r. rozpoczął swoja przygodę ze stacją BBC, gdzie przez 10 lat pracował nad programem Zoo Quest. To właśnie Attenborough jako pierwszy pokazał widzom życie dzikiej natury w najbardziej odległych zakątkach świata. Przez około cztery lata pełnił również funkcję dyrektora programowego stacji BBC. Ostatecznie jednak zrezygnował z tej posady, aby móc w pełni zaangażować się w produkcje filmów przyrodniczych. Znany i ceniony narrator zasłynął również z takich filmów przyrodniczych jak: Life on Earth 1979, The Living Planet 1984, The Blue Planet 2001, czy Planet Earth. W 1885 roku Sir David Attenborough otrzymał tytuł szlachecki, a w 2005r. został odznaczony Brytyjskim Orderem Zasług. Zdobył również nagrody Emmy w kategorii najlepszy narrator za dokumenty Blue Planet II w 2018r. oraz Our Planet w 2019r.

Po prawej opisana w książce Uroczystość sing-sing w dolinie Wahagi.
O KSIĄŻCE
Autor: David Attenborough
Tytuł: Dalsze przygody młodego przyrodnika. Podróże na drugi kraniec świata
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok Wydania: 2020
Liczba Stron: 424

Podróże na drugi kraniec świata. Dalsze przygody młodego przyrodnika  to kolejna część autobiografii Sir Davida Attenborough. Tym razem mamy okazje towarzyszyć Młodemu Przyrodnikowi w jego wyprawach do Nowej Gwinei, przez wyspy Tonga, a kończąc na Terytorium Północne Australii. Czytając wspomnienia Davida Attenborough, tajemniczy świat dzikiej natury jest niezwykle fascynujący i pełen dzikich zwierząt. Język autora jest przepełniony humorem i dobrodusznością. Książkę czyta się niezwykle lekko, a kolejne strony nie zniechęcają do ukończenia lektury.

Razem z Davidem mamy okazję poznać Królewski Ceremoniał Picia Kavy na Wyspach Tonga, czy kult cargo szybko rozprzestrzeniający się na Nowych Hebrydach. Autor wykazuje się niebywałą tolerancją wobec tej niezwykle humorystycznej dla nas wiary. Ujmujący jest również sposób komunikacji narratora z tubylcami. Początkowo porozumiewa się  z nimi tylko na migi lub z pomocą tłumacza. Wraz z upływem czasu poznaje coraz więcej słów. Nasz Młody Przyrodnik potrafi także dostrzec podobieństwo słownictwa różnych plemion. Umiejętność zdobycia zaufania wśród tubylców to kolejna z pozytywnych cech Młodego Przyrodnika. To właśnie Tubylcy pomagają mu dotrzeć do najbardziej niedostępnych gatunków zwierząt, a nawet pozwalają mu uczestniczyć w miejscowych obrzędach.

Sir David Attenborough nie wstydzi się również wspominać o porażkach swojej ekipy. Przykładem może być nieudana próba sfilmowania stada bawołów na terenie Australii. Historia ta została przedstawiona w żartobliwy i niezwykle autentyczny sposób. Z pewnością autor nie podchodzi do czytelnika z dystansem. Książka stanowi niesamowity zbiór wspomnień z podróży, a nakręcone podczas tych wypraw ujęcia, na zawsze wpisały się w karty przyrodniczych filmów dokumentalnych.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników przyrody, spragnionych odkrywania świata.

Moj must read!

David Attenborough. Dalsze Przygody młodego przyrodnika. Podróże na drugi kraniec świata.

Angela

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein

Śledź mnie na Instagramie @angela_itrw

2 Replies to “DALSZE PRZYGODY MŁODEGO PRZYRODNIKA”

  1. Już wiem, która książka zagości u mnie na półce. Recenzja zachęca do lektury🙂 Świetny wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O witrynie

Angela – założycielka i redaktorka bloga Angela in the real world. Przemierza górskie szlaki marząc o podróży do Patagonii. Prosty człowiek żyjący w skomplikowanym świecie.

Artur  – urodzony w Beskidach entuzjasta górskich wędrówek, naturelover, pasjonat fotografii krajobrazowej, współtwórca treści wizualnej Angela in the real world. artur.matuszek_photography