Site Loader

Minęły trzy tygodnie odkąd ostatni raz byłam w górach. Z upływem czasu coraz bardziej odczuwam jak wiele dobrego wnosi w moje życie każda okazja do obcowania z naturą. Chociaż zapach mojej ulubionej mieszanki herbat oddziałuje pozytywnie na moje zmysły, nie mogę go porównać do zapachu lasu, wilgotnej gleby, czy mokrych, rozkładających się liści. Czy jest wśród nas ktoś, kto nie kocha zapachu jesieni? Ostatnie dni strasznie mi się dłużyły, a słoneczna aura za oknem tylko potęgowała moje katusze. Siedząc tak w domu, nostalgicznie zerkając przez okno, z kubkiem gorącej herbaty w ręku, miałam więcej czasu na przemyślenia o życiu. Dzisiaj postanowiłam się skupić na błędnych wyborach. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ogromny wpływ na nasze decyzje mają osoby, którymi się otaczamy? Większość problemów z którymi się borykamy ma coś wspólnego z ludźmi. Przykładowo niewinna sprzeczka o zabawkę z kolegą lub koleżanką w przedszkolu, niejednokrotnie kończy się interwencją rodziców, z których każdy staje po stronie swojego dziecka. Naturalny instynkt nakazuje nam bronić swojego potomka, choć rozsądniej byłoby odnaleźć prawdziwe źródło problemu, czyli zachłanność pociechy. Miałam kiedyś okazję odbyć praktyki nauczycielskie w jednej z podstawówek i na własnej skórze przekonałam się, że niektóre dzieci mają prawdziwy instynkt predatora, a walka i polowanie stają się dla nich jedynym sensem egzystencji. Serio, filmowy Dutch nie dałby rady, nie ma opcji.

Ludzie Cię inspirują lub ciągną w dół – wybieraj ich mądrze. Hans F. Hansen

To samo tyczy się naszego świata dorosłych. Różnorodność cech osobowości ma szeroką gamę, dlatego odpowiedni dobór ludzi, którymi się otaczamy jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia psychicznego. Wielu z nas lubi zrzucać winę za swoje życiowe porażki na inne osoby. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami własnych wyborów. Być może kwestia nieudanego projektu w pracy jest winą źle dobranego zespołu? A może to zadanie po prostu było ponad nasze siły i możliwości? Jeśli ta praca nie przynosi mi satysfakcji, może warto poszukać nowej? Życie i wiążące się z nim wybory choć nie należą do łatwych uczą nas samodzielności i odpowiedzialności za swoje czyny. Przed podjęciem ważnej decyzji warto jednak skonsultować swój wybór z odpowiednią osobą. Nie bez powodu mówi się, że rodziny nie wybieramy, ale przyjaciół już tak. Żyjemy w toksycznym świecie, pełnym fałszywych ludzi, którzy zbliżą się do nas tylko po to, żeby odebrać nam wiarę we własne umiejętności, czy poczucie wartości. Kluczem do sukcesu w sferze zawodowej, jak i prywatnej jest umiejętne dobieranie znajomych. Otaczajmy się osobami, które pchną nas ku sukcesowi, dzięki którym rozwiniemy swoje umiejętności, dla których nasz sukces będzie powodem do radości. Zdrowe relacje międzyludzkie to również odrzucanie tych, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Nie ma nic gorszego niż przebywanie w pobliżu osoby, która nas źle traktuje, lub nie okazuje szacunku. Jeżeli źle się czujesz w danym towarzystwie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić swoje otoczenie. Życie jest zbyt cenne i kruche, aby je marnować na przebywanie z osobami, wśród których musisz cały czas zachowywać czujność. Nikt inny nie ma prawa decydować o tym, czy w danym momencie czujemy się dobrze, czy źle. Świat jaki budujemy jest konsekwencją naszych własnych wyborów i tylko od nas zależy, co jest dla nas najlepsze.

To nasze wybory ukazują, kim naprawdę jesteśmy, o wiele bardziej, niż nasze zdolności. – J. K. Rowling

Angela

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein

Śledź mnie na Instagramie @angela_itrw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O witrynie

Angela – założycielka i redaktorka bloga Angela in the real world. Przemierza górskie szlaki marząc o podróży do Patagonii. Prosty człowiek żyjący w skomplikowanym świecie.

Artur  – urodzony w Beskidach entuzjasta górskich wędrówek, naturelover, pasjonat fotografii krajobrazowej, współtwórca treści wizualnej Angela in the real world. artur.matuszek_photography